Jak zaburzenia hormonalne wpływają na zdrowie?
- Szczegóły
Zaburzenia hormonalne mogą mieć wpływ na funkcjonowanie wielu części organizmu. Począwszy od skóry, która będzie je sygnalizować, poprzez zmiany łuszczycowe, ale też wagę, która może zacząć podlegać częstym zmianom związanym z tyciem lub nagłą utratą wagi. Widoczne są one także poprzez zmiany w owłosieniu, które może stać się nadmierne, jak i zacząć wpadać.
Za nadmierne przybieranie na wadze odpowiadają przede wszystkim zaburzenia związane z hormonami tarczycy, jej niedoczynnością lub nadczynnością. Trzustka z kolei wpływa na prawidłowy poziom wydzielania insuliny odpowiedzialnej za trawienie cukrów, więc jeżeli jej praca jest zaburzona, to również odbije się to na wadze pacjenta.
REAKCJE PSYCHICZNE TOWARZYSZĄCE ZMIANOM HORMONALNYM
Na zmiany w układzie hormonalnym możemy także reagować rozdrażnieniem oraz bardziej uciążliwymi objawami, takimi jak senność czy obniżenie nastroju. Bywają one także odczuwalne w sypialni, kiedy spadek libido wpływa na aktywność seksualną. Za problemy z popędem seksualnym odpowiadają zaburzenia związane z hormonami płciowymi takimi jak estrogen, progesteron, a u mężczyzn testosteron. Szczególnie niepokojący może być również wzrost prolaktyny mogący wpływać na męską płodność. Z kolei ignorowanie zaburzeń hormonalnych związanych z wydzielaniem się serotoniny może prowadzić do depresji lub innych zaburzeń psychicznych.
ZABURZENIA HORMONALNE A PŁODNOŚĆ
U kobiet zaburzenia hormonalne mogą wiązać z rozregulowaniem cyklu miesiączkowego lub problemami z zajściem w ciążę, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do niepłodności. Lekarzem, do którego należy się zgłosić w wypadku podejrzenia zaburzeń, jest endokrynolog. W pierwszej kolejności zleci on badania analityczne mające na celu ocenić wysokość danego hormonu. W swoim gabinecie ma on także możliwość oceny za pomocą specjalistycznej aparatury czy doszło do powiększenia tarczycy, co pomaga stwierdzić potencjalne nieprawidłowości. Warto zareagować na te problemy odpowiednio wcześniej, by uniknąć problemów zdrowotnych, ale też tych związanych z płodnością.